Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Metalu

VZNIK

Heavy metal vznikl v 60.letech v Británii jako podžánr Hard Rocku, Blues Rocku a Psychedelického rocku. Je charakteristický používáním elektrických kytar a bicích, a také hlasitým a zkresleným zvukem. Průkopníci heavy metalu jako Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple si vybudovali rozsáhlou posluchačskou základnu, a to i navzdory nepřízni kritiky, jako se to už v historii žánru nezřídka stává. V polovině 70. let britská kapela Judas Priest pomohla vytříbit žánr pominutím většiny bluesových prvků. Kapely Nové vlny britského heavy metalu, např. Iron Maiden a Motörhead, držíce se téhle cesty, vnesly do žánru rebelii punk rocku a zvýšily rychlost hry. V 80. létech se staly typickými představiteli heavymetalu Halloween, Accept a Manowar Již od svých počátků měl heavy metal velkou základnou fanoušků, kteří jsou známí jako metalisti.

V polovině 80. let se dostaly do popředí kapely jako Mötley Crüe, které náležely do popem ovlivněného žánru nazývaného glam metal. V undergroundu se vytvořili nové, extrémnější, agresivnější styly: thrash metal přinesly do hlavního proudu kapely typu Metallica a Megadeth, zatím co ostatní styly jako death metal a black metal zůstaly i nadále záležitostí uměleckého podzemí. Od poloviny 90. let získávají ohlas nové styly jako nu metal (maje prvky funku a hip hopu) a metalcore (slévají se v něm extrémní metal a hardcore punk). Tyto nové styly posunuly hranice tohoto žánru.

 

PODŽÁNRY

Tady budete mít výčet těch nejzákladnějších Heavy metalových podžánrů.

 

Alternative metal

Alternativní metal je eklektická forma rockové hudby, která spolu s grungem získala popularitu na začátku 90. let 20. století. Mezi její charakterictické znaky patří jednoduché kytarové riffy, nekonvenční texty, neobvyklé takty a techniky, odpor ke konvenčnímu přístupu k heavy metalu a zapracování široké škály prvků nemetalové hudby.
Mezi podžánry alternative metalu se obvykle řadí například nu metal, punk metal, funk metal nebo industrial metal.

 

Black metal

Black metal se vyvinul z thrash metalu a je charakteristický temnou, surovou atmosférou – na rozdíl od brutality thrashe. I když není tak brutální jako death metal, považuje se za extrémnější odnož metalu. Vokální stránka se většinou skládá ze skřekotu, chrochtání a ječení. Tematicky se opírá o satanistickou a antikřesťanskou lyriku, pohanství, válečnou tematiku, nihilismus, ale existují i kapely, které se zaobírají mytologií, historií, filozofickými úvahami nebo velebením panenské přírody. Hudební úroveň je většinou nižší kvality, jako výraz odporu vůči komerčním kapelám a hudebnímu průmyslu.(zástupci: Satyricon, Gorgoroth, Immortal, Behemoth) I Black metal má podžánry-Symphonic Black metal a Melodic Black metal (ty ale rozebereme později).

 

Death metal

 

Death metal vznikl z thrash metalu koncem 80. let, přičemž z něj převzal posedlost extrémem a okořenil ji hrubozrnými texty skloubenými s hlasitými a těžkými riffy; samozřejmostí jsou také extrémně rychlé bicí. Vokální stránka se většinou skládá z brutálního chrapotu, případně z vrčení a skřekotu. Současné deathmetalové kapely se dotýkají i jiných stylů, jako jsou neoklasicizmus, jazz-rock, symfonická či folková hudba. Texty se většinou zaobírají temnější stránkou společnosti a často se brodíme v potocích krve. Pravda, fungují i kapely, které ve svých textech rozebírají vlastní filozofické úvahy či politické názory.(zástupci: Amon Amarth, Amorphis, Kalmah, Children of Bodom) I Death metal má podžánry-Melodic, Technical a Brutal Death metal.

 

Doom metal

Zatímco většina heavymetalových stylů preferuje rychlejší tempa a technickou dokonalost, doom metal se vyznačuje pomalými, hutnými tóny a ponurostí. Zpěv se v doom metalu podobá black- a deathmetalovému vokálnímu projevu, ale vzácný není ani čistý, často ženský, zpěv. Klavírní a houslová hra také není jen nějakou zvláštností.(zástupci: Amorphis, Epica)

 

Folk metal

Pod pojmem folk metal rozumíme heavymetalové kapely ovlivněné lidovou hudbou různých kultur a zemí. I když původní folk metal byl spojením folk rocku s power metalem a black metalem, tak se tímto pojmem postupně začaly označovat jakékoliv heavymetalové skupiny, které ve své tvorbě využívají prvky lidove (folkové) hudby včetně hudebních nástrojů a textů.(zástupci: Korpiklaani, Ensiferum)

 

Glam metal

Glam metal byl v 80. let oblíbeným stylem heavymetalové hudby, někdy označovaný i jako „Hair metal“. Po zvukové stránce je glam metal spojením prvků heavy metalu a glam rocku. Charakteristickým rysem byl vzhled, jehož součastí byly pestré oděvy, silný make-up a dlouhé natupírované vlasy, podobné glamrockovým muzikantům 70. let, jakými byli například Alice Cooper či Sweet.

 

Gothic metal

Gotický metal, také nazýván goth metal, je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA. Protože gothic metal zasahuje svou šíří mnoho naprosto odlišných stylů, lze se setkat i s jiným zařazením, než jaké je uvedeno níže. Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. pokud zpívá muž, je to většinou pouze deathmetalový chrapot. Naopak ženské hlasy jsou výrazně operní. Texty jsou většinou zasazeny do doby středověku, náboženské aj.

 

Groove metal

Groove metal, často označovaný jak neo-thrash/post-thrash a power groove, je termín, který popisuje styly, odvozené z thrash metalu a které se do současné podoby vyvinuly na začátku 90. let. Groove metal je směsí několika stylů z 80. let jako tradiční heavy metal, hardcore punk, crossover hardcore-heavy metal (někdy nazývaný crossover thrash) thrash metal a sludge metal.(zástupci: Pantera, White Zombie, Lamb of God)

 

Industrial metal

Industrial metal je hudební styl metalu, který se projevuje neuhlazeným zvukem kytar, bicích souprav a vlastně celým svým projevem, který skoro až zaniká díky pro tento styl typickými plochami hluku.(zástupci: Slipknot, Fear Factory, Rammstein)

 

Metalcore

Metalcore (známý i jako hardcore metal) je styl tvrdé hudby, který v sobě spojuje prvky extreme metalu a hardcore punku.

Definovat jeho zvuk není jednoduché. Mnohé kapely spojily zvuk a postoje inspirované hardcore punkem s rozličnými odnožemi heavy metalu.

 

 

Neo-classical metal

Neoklasický metal je heavymetalový podžánr, silně ovlivněný vážnou hudbou. Vyznačuje se především svojí virtuosní složitostí a dá se označit za téměř instrumentální. Je důsledkem křížení největších metalových stylů osmdesátých let, jakými byly speed metal a heavy metal. Svou melodickou inspiraci čerpal především z vážné hudby. Co se týče témat žánru, tak si z heavy a speed metalu odnesl spíše pozitivnější mínění, a spíše než „smrtelné“ získal mystikální směry, ale o příběhovou atmosféru se neošidil.

 

Nu metal

Nu metal je podžánr heavy metalu, který vznikl v polovině 90. let. Je to též fusion styl kombinující prvky grunge, elektronické hudby, hardcore punku, hip hopu, thrash metalu atd. Za zakladatele nu metalu jsou všeobecně považováni KoЯn, začali totiž jako první hrát s podladěnými sedmistrunnými kytarami, jako vzor následováni hordou dalších skupin, např. Linkin Park, Papa Roach, Limp Bizkit, Slipknot a nebo čeští Cocotte Minute.

 

Power metal

Power metal je hudební styl, který kombinuje klasický metal se speed metalem, často za symfonického kontextu. Existují však dva příbuzné styly: jeden ze severní Ameriky s tvrdším zvukem, blízkým speed metalu a později druhý, populární, založený v Německu a Skandinávii. V dnešní době se termín „power metal“ vztahuje hlavně na ten evropský styl. Často se v této hudbě objevují klávesy.

 

Progressive metal

 

Power metal je hudební styl, který kombinuje klasický metal se speed metalem, často za symfonického kontextu. Existují však dva příbuzné styly: jeden ze severní Ameriky s tvrdším zvukem, blízkým speed metalu a později druhý, populární, založený v Německu a Skandinávii. V dnešní době se termín „power metal“ vztahuje hlavně na ten evropský styl. Často se v této hudbě objevují klávesy.

 

Sludge metal

Sludge metal combinuje nízká tempa, těžké rytmy a temnou atmosféru doom metalu s křičícími vokály s vysokými-tempy hardcore punk.

 

Speed metal

Speed metal je metalový podžánr, který používá strukturu tradičních heavymetalových skladeb a riffů, ale s rychlejším tempem a řízením rytmu. Objevil se, když tradiční heavymetalové skupiny začaly psát občas rychlé skladby. Pevné kořeny zapustil, když tyto skladby v repertoáru kapel přerostly ostatní skladby. Příklady zahrnují kapely jako Judas Priest a Anthrax.

 

Stoner metal
 

Stoner metal je typický pomalými až středními tempy, podladěností a těžkým zvukem baskytary. Hudba kombinuje kytarový styl psychedelického rocku a blues-rocku s doom metalem, často pod vlivy muzikantů jako Jimi Hendrix, Blue Cheer, Cream a Black Sabbath (hlavně díky jejich skladbě "Sweet Leaf").

 

Symphonic metal

Symfonický metal je hudební styl, který vychází z metalových stylů (death metal, heavy metal, black metal a doom metal). Hudba je tvořena zakomponováním nástrojů a hlasů používaných ve vážné hudbě (housle, klavír, dechy, pěvecké sbory). Tyto zvuky mohou být vytvořeny uměle nebo skutečným hudebním tělesem. Symphonic metal hraje mnoho kapel, většinou se jedná o projekty hudebníků či skupin, případně to jsou jen experimenty.(Apocalyptica-Cello metal, Nightwish, Epica)

 

Trash metal

Thrash metal má původ v hardcore punku, punk rocku, speed metalu a tradičním heavy metalu. Z heavy metalu převzal technickou preciznost, z hardcore punku surovost, ostrost a hlasitost, no a ze speed metalu rychlost, čímž si vytvořil jedinečný styl. Zpěv převzatý z hardcore je sice agresivní, ale srozumitelný a melodický.
Jak tomu často bývá, i v tomto případě se pojem „thrash metal“ neujal mezi některými interprety tohoto stylu. Například Metallica o sobě tvrdila, že hraje „power metal“, a německá thrashová legenda Kreator sama sebe klasifikuje jako „hate metal“.

Neoficiální podžánry

 

Pagan metal -Pohanský metal

Christian metal - Křesťanský metal

Viking metal - Vikingský metal

Celtic metal - Keltský metal

Medieval metal - Středověký metal

Pirate metal - Pirátský metal

Tyto žánry nejsou ničím vyjímečné. Co se týče hudby, zakomponují do ní prvnky Heavy, Power a Trash metalu. Texty, ale jsou z oblasti Keltů, Pirátů nebo Vikingů.

Drone metal

Extreme metal

Avant-garde metal